رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

سوالات رایج در ارتباط با اسکولیوز

پاسخ‌هایی که در زیر می‌آید بر اساس سوالات رایج در ارتباط با اسکولیوزاست و ممکن است در همه ی موارد صدق نکند.

  1. آیا پس از جراحی می‌توانم بارداری طبیعی داشته باشم؟

بله. جراحی اثری در توانایی شما برای باردار شدن، زایمان طبیعی و بی حس نخاعی ندارد.

  1. میله‌هایی که در پشت کار می‌گذارید از چه نوعی هستند؟

از جنس استیل یا تیتانیوم هستند. امرزه اکثر وسایل از تیتانیوم ساخته می‌شوند. این‌ها فلزات خنثی هستند و بدن به آن‌ها واکنش نمی‌دهد. به ندرت افرادی که به فلزات حساس هستند واکنش‌هایی را نشان می‌دهند. در این موارد جراح خود را مطلع کنید. ممکن است نیاز شود شما به متخصص پوست و ایمنی برای آزمایش های لازم معرفی شوید.

  1. آیا میله‌ها همه ی عمر در پشت خواهد ماند؟

در اکثر بیماران میله‌ها برای تمام عمر باقی می‌ماند. در بیست درصد افراد و گاه کودکان این وسایل خارج می‌شوند. ممکن است با خارج کردن وسایل، راستایی به دست آمده چند درجه تغییر کند؛بنابراین بهتر است وسایل در پشت باقی بماند.

  1. آیا در صورت نیاز می‌توانم MRI انجام دهم؟

بله،دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید MRI شوید. وسایل گاه تصویر را مخدوش می‌کند؛ اما وسایل جدید با MRI هم خوانی دارند و تکنیک‌های جدید MRI هم وضوح تصاویر را بیشتر کرده اند.

  1. آیا انعطاف پذیری من باقی خواهد ماند؟

هدف جراحی شما این است که کمترین تعداد مهره‌ها را در فیوژن (خشک کردن) وارد کند و معمولاً مهره های تحتانی کمر عملکرد طبیعی دارند؛ بنابراین حرکت به میزان زیادی حفظ می شود. در مواردی که فیوژن تا مهره های تحتانی کمرL4 یا L5 یا ساکروم ادامه یابد درجاتی از انعطاف پذیری تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که قسمتی از خم شدن به جلو در مفاصل ران رخ می‌دهد که با جراحی اسکولیوز متأثر نمی‌شود.

  1. آیا پس از جراحی می‌توانم ورزش کنم؟

به طور کل تا شش هفته ی اول فقط پیاده روی و استفاده از وزنه های سبک برای اندام فوقانی توصیه می‌شود. پس از آن تا شش ماه به تدریج ورزش‌های سبک همچون پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا توصیه می‌شود. پس از آن تا یک سال ورزش‌هایی با تحرک بیشتر که غیربرخوردی باشد امکان پذیر است. معمولاً پس از یک سال بر اساس میزان مهره های کمری سالم، می‌توانید به تدریج به ورزش‌های عادی برگردید. مشورت با پزشک معالجتان بسیار اهمیت دارد.