رد کردن لینک ها

اشتراک گذاری

علل اسکولیوز

اسکولیوز علل مختلفی دارد و به همین لحاظ به انواع متفاوتی تقسیم بندی می‌شود:

  • اسکولیوز ایدیوپاتیک: ایدیوپاتیک در اصطلاح پزشکی به رخدادی بدون علت مشخص گفته می‌شود. در واقع پزشکان علت را پیدا نکرده‌اند. اسکولیوز ایدیوپاتیک به چهار گروه تقسیم می‌شود:
  1. اسکولیوز ایدیوپاتیک کودکان: برای اسکولیوز کودکان زیر سیزده سال به کار می‌رود.
  2. اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان: برای اسکولیوز کودکان بین سه تا نُه سال به کار می‌رود.
  3. اسکولیوز ایدیوپاتیک جوانان: برای اسکولیوز افراد بین ده تا هجده سال به کار می‌رود.
  4. اسکولیوز ایدیوپاتیک بالغین: برای اسکولیوز افراد که سن بلوغ را تمام کرده‌اند به کار می‌رود.

هشتاد درصد موارد اسکولیوز، ایدیوپاتیک هستند و در این میان اسکولیوز ایدیوپاتیک در دختران شایع‌تر است.image007

  • اسکولیوز مادرزادی: مادرزادی به معنای وجود بیماری در زمان تولد است. البته باید دانست اسکولیوز مادرزادی در اکثر اوقات در زمان تولد کشف نمی‌شود و بعدها با افزایش تغییرات خود را نشان می‌دهد. در هفته سوم تا ششم بارداری که ستون فقرات تشکیل می‌گردد، اگر اختلالی ایجاد شود باعث بدشکلی مهره ای ستون فقرات می‌شود، که باعث اسکولیوز مادرزادی می‌گردد. مهره‌ها یا به طور ناقص تشکیل می‌شوند یا از یکدیگر جدا نمی‌شوند و به هم چسبیده باقی می‌مانند. این اختلالات باعث می‌شود مهره‌ها به صورت غیر قرینه رشد کنند؛ بنابراین ستون فقرات دچار انحراف می‌شود. اسکولیوز مادرزادی گاه همراه با بیماری‌های نخاع، قلب و کلیه است.
  • اسکولیوز عصبی_عضلانی: کودکان که دچار بیماری در سیستم عضلانی یا عصبی خود هستند مثل فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و فلج اطفال دچار این نوع اسکولیوز می‌شوند. کودکان با تنه ی ضعیفی که دارند نمی‌توانند راستایی خود را به خوبی حفظ کنند. این نوع اسکولیوز معمولاً به صورت اسکولیوز با انحنای بلند و به شکل C خود را نشان می‌دهد.
  • اسکولیوز بالغین یا دژنراتیو: این نوع اسکولیوز در سنین بالا ظاهر می‌شود. گاه نتیجه ی یک اسکولیوز تشخیص داده نشده در دوران کودکی است و گاه به علت پوکی استخوان، تخریب و نابودی دیسک، شکستگی‌های فشار ستون فقرات یا ترکیبی از آن‌هاست.

در پیگیری علل اسکولیوز مادرزادی پزشکان به شواهدی ژنتیک در بیمار دست یافته‌اند؛ بنابراین اگر فردی در خانواده مبتلا باشد، خطر ابتلای سایر افراد بیشتر است.